Перейти до основного вмісту
 Як будувати Рідну Хату

або

трохи політики від митрополита Шептицького


Половина ХХ століття стала трагічною сторінкою в історії України, бо виступила своєрідним випробуванням для українського народу, щодо боротьби за свою самостійність. Протягом століття бачимо, що кривавий расизм Гітлера та Сталінський тоталітарний режим, приводять нас до висновку, що єдиною альтернативою для українців є незалежна держава. Саме таку державу, завжди бажав бачити митрополит Шептицький. Тому і навчав свою паству, як бути вдома господарем, та як збудувати міцний фундамент для Рідної Хати. Але, ніяк не бути народові без мудрого упорядника, який би вправно наводив порядок у господі. Та окрім того, любив свій народ та був наділений чеснотами, про які ще давньогрецький філософ Аристотель навчав у своїх працях, зокрема у «Політиці».
В одній із притч Христос говорить, що «добрий пастир життя своє за овець покладе»(див. Йо 10,11), для митрополита Андрея Шептицького політичний лідер був уособленням доброго пастиря, який дбає найперше про добро для своєї пастви, бо «хто має власть, мусить дбати про добро тих, кому служить; дбати про своє добро перед добром загалу – це надужиття кожної влади», - навчає Шептицький. Та хід історії показує нам, що із точністю до навпаки, зіткнувся український народ у вирії подій 40–х рр.., тай і у пізнішому часі. Де влада, що прийшла на Західну Україну бажала переробити «стару» людину, «ветхого Адама», а ідеологія, яку вона принесла з кожним днем секуляризувала суспільство.
Бо комунізм,  -  кажучи словами дисидента Мирослава Мариновича, -  (як і – в цьому ракурсі – фашизм) є грандіозною мутацією людського духу. Бо чи не вперше за історію людської цивілізації люди масово понесли Боже не до іншого бога чи богів, а до безбожного земного кесаря. Міркуючи скажемо, а що ж може дати земний кесарь своєму народові? Як не гарантію та тверде слово, що боронитиме свободу і природнє право громадян, і встановлюватиме справедливі закони, що не суперечать Божому закону.
Бо коли немає Божого благословення, політичні лідери є нездібними для провідництва, вони натомість щоб принести добро народу, завдають шкоди, бо шукають тільки для себе добра, нехтуючи інтересами суспільства, - застерігає митрополит Андрей.
Тай бачимо, на прикладі історії, а саме антисемітських настроїв Німеччини, де Гітлерівська пропаганда поширювала нелюбов «арійських» націй до євреїв, тим саме не враховувала інтереси місцевих жителів. Знову ж Радянська влада наголошувала на дружбі зі всіма «совєтськими» національностями, але політика атеїзму заперечувала будь-які релігійні витоки, тим саме Радянський Союз став суспільством у якому майже не було довіри. Саме така політична ситуація, де мешканці всієї України стали об’єктом, як нацистської так і більшовицької пропаганди, вимагала єдності народу, але найперше монарха. Що за словами Шептицького, - який не став би бодай часом тираном і все поступав би по чесноті, служив би за приписами Євангелія та віри, слідуючи Божим законам, дбав би про добро своїх громадян. Для такого християнського правителя розуміння влади мало стати служінням, адже кир Андрей зазначає, що влада є від Бога доти, доки чинить Божі діла, і залишається вірною призначенню, що дав їй Бог.
Час незбагненно пливе, а події 40-х рр.. залишаються історією та пам’яттю. Та чи Рідна Хата протягом століття знайшла свого господаря, доброго упорядника, гарного ґазду та головне за словами кир Андрея, християнського очільника. Того, хто любить свій народ, а служіння йому є вищою чеснотою та справою усього життя. Якщо знайшла тоді і буде Рідна Хата справді рідною, а Божа ласка перебуватиме, тоді коли остерігатимемось гріха проти святої віри, та святої церкви, адже як зрада проти Батьківщини, так і зрада святої Церкви, нашої Матері, що від дитинства до гробу веде нас і в кожній потребі подає помічну руку, є мерзенним злочином – поучає митрополит Андрей Шептицький.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Скільки живеш, стільки і крокуєш до духовних висот. Шлях, якого потребує твій дух, це вічне змагання, де виживає найсильніша сторона. Мускули ростуть тоді коли їх вправляєш: постом, молитвою, милостинею чи гульвісним не розсудливим життям. Бо ми завжди у русі, як білка в колесі, крутимо і крутимось, до тієї пори, доки є чим…
Хай він мене цілує цілунками уст своїх, бо любов твоя понад вино солодша (Пісня Пісень 1,2). Хочу адресувати цей лист дівчатам, які шукають любов. А саме, із власного досвіду можу сказати, що доводиться часто спілкуватись із молодими представницями, які не розуміють свого жіночого глибинного покликання, яке закладене нам природою. А в прямому сенсі «гоняться» за чоловіками, десь забуваючи про те, що «утворив Господь Бог жінку і привів її до чоловіка» (Бут. 2, 22). Не знаю наскільки мені вдасться розкрити цю тему, але чую перед собою обов’язок звернутись до всіх юних і прекрасних, моїх ровесниць із самими найщирішими побажаннями. Насправді, не потрібно далеко ходити, щоб зрозуміти себе, свою жіночу природу. Доволі досить спостерігати за фізичними і психічними процесами та прислухатись до себе. Яскравим прикладом є будова і функціонування жіночих статевих органів. Яйцеклітина, що дозріває рухається по фаллопієвій трубі по дорозі до матки, де вже саме сперматозоїди, що пот
А з часом, ми усі приходимо до істини. І як не на диво, кожен відкриває її по своєму. Бувають такі, що в зовсім зрілому віці торкаються її, і це  нормально. Але є ще такі собі диваки, бо в ранній стадії свого розвитку знаходять, радше докопуються до неї. І ось так маючи істину перед самим носом, ти задумуєшся: для чого вона мені?". А й правда, для чого, щось знати правдиве, адже світ, точніше його "володарі", давно розвісили свої пріоритети, і ми як стадо овець йдемо, в нікуди... P.S: Це все не триватиме довго, бо нічого немає вічного, рано чи пізно вичерпаються усі запаси людства: Гроші!